Заявления, класиране и записване за учебната 2022/2023 година

23 Юни 2022г.
19. 07. 2022 14:13 ч.
Резултатите от второ класиране могат да бъдат проверени на https://infopriem.mon.bg/login, като се избере табът за второ класиране.
11. 07. 2022 16:55 ч.
Седмокласниците вече могат да проверят резултатите от първо класиране на https://infopriem.mon.bg
Споделено от ФБ страницата на Министерството на образованието
Софийската математическа гимназия отново е с най-висок минимален бал за кандидатстване след VII клас в столицата – 485,750 точки от максимум 500. От там са и петимата пълни отличници на изпитите от националното външно оценяване. Четирима от столичните кандидат-гимназисти с максимален бал са пожелали да останат в същото училище. Петият е предпочел да продължи образованието си в 164. Гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ Това показва първото класиране за държавния план-прием в гимназиите, което беше публикувано днес.
И тази година най-желаните паралелки след VII клас в София са с профил „Чужди езици“ – английски и испански. Най-много ученици са поискали да учат в 22. Средно езиково училище „Г.С. Раковски – 2181. На второ място е 32. Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ – 2133. След тях е Първа английска езикова гимназия, която през миналата година беше първенец в класацията. Следва я 164. Гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“.
Най-предпочитаните училища за професионална подготовка са Националната търговско-банкова гимназия със специалност „Електронна търговия“ с изучаване на английски език и Националната финансово-стопанска гимназия със специалност „Икономика и мениджмънт“ с изучаване на английски език. Те са посочени съответно от 1304 и 1294 ученици. През миналата година Националната търговско-банкова гимназия отново беше водеща със специалност - „Електронна търговия“ с изучаване на английски език.
На следващо място в предпочитанията на седмокласниците е 51. СУ „Елисавета Багряна“ – специалност „Компютърна графика“ с изучаване на английски език. След него са Националната търговско-банкова гимназия със специалност „Бизнес администрация“ с изучаване на испански език и Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ със специалност „Системно програмиране“ с изучаване на английски език.
Първите девет училища в София с най-висок минимален бал са същите, както през 2021 г., но с размяна на позиции. Списъка води СМГ „П. Хилендарски“. Тази година на второ място е ТУЕС към ТУ – София, следвано от 91 НЕГ „Проф. К. Гълъбов“.
11 573 ученици от София са участвали в националното външно оценяване след VII клас по български език и литература. По математика те са 11 541. Подалите заявление за класиране са 11 008. От тях 1100 не са класирани – 915 от София и 195 от страната, защото балът им не е достатъчен за паралелките, които са пожелали. Те ще участват автоматично във второто класиране. В държавния план-прием след завършено основно образование в столичните училища са обявени 417 паралелки. От тях 233 са профилираните, а 184 - професионалните.
Седмокласниците могат да проверят къде са приети, като въведат входящ номер и код за достъп на интернет адрес: https://infopriem.mon.bg/
Учениците, приети на първо класиране, могат да се запишат от 13 до 15 юли т.г. включително. В същия срок могат да подадат заявление за участие във втори етап на класиране тези, които не са доволни от първи етап. Това става в училището, в което вече са класирани.
04. 07. 2022
Схема на класиране
Заявления, класиране и записване за учебната  2022/2023 година

Балообразуване

Балообразуването за всяка паралелка се определя с решение на Педагогическия съвет на училището.

Важно: Годишните оценки от пети и шести клас се вписват в свидетелството за основно образование, но НЕ участват в балообразуването за прием.

Списъци с всички паралелки и начина на балообразуване за всяка от тях са публикувани на сайта на съответното Регионално управление на образованието ( РУО) и в единната информационна система (https://infopriem.mon.bg)


За процеса на кандидатстване и класиране

Първи етап

Подаване на заявления за участие от 05.07.2022 г. до 07.07.2022 г. само по електронен път.

Това може да стане:

- без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до интернет, по което и да е време на денонощието;

- по друг начин ( например в училище-гнездо или в училището, в което ученикът завършва 7. клас), за който можете да се информирате в сайта на съответното РУО.

Всеки ученик има персонален профил в електронната платформа за прием и индивидуален код за достъп. Същият, в който се проверяват резултатите от Националните външни оценявания.

С него може да се кандидатства във всички области на страната, като от падащото меню се избере тази, за която желаете да подадете заявление. Класирането по области е независимо, като за всяка от тях се подава отделно заявление.

За професионалните паралелки е необходимо да има медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика. То може да бъде прикачено в системата или да бъде представено при записването. В случай, че ученикът е приет в професионална паралелка, но не представи медицинското при записването, той губи мястото си в класирането.

Попълването на заявлението се извършва, като подреждате паралелките в низходящ ред (започвате от най-желаните), избирайки паралелката (всяка има различен код и не може да се получи дублиране) или училището и от там паралелката. За едно желание се смята кандидатстването за един профил или за една специалност от професия за всяко заявено училище. Броят на желанията не е ограничен. Важно е да се впишат и такива, които са съизмерими с бала на ученика, за да има шанс да бъде класиран. Ако бъдат посочени само паралелки, които традиционно са с много висок бал, е възможно ученикът да не бъде класиран никъде поради недостатъчен бал. Като ориентир могат да послужат баловете от минали години, като се има предвид, че през настоящата учебна година те няма да бъдат същите. Минималният и максималният бал на всяка паралелка не са постоянна величина. Те се формират от бала на учениците, класирани в дадената паралелка към даден етап в дадена кампания.

При класиране се започва винаги от желанието в позиция №1 и ученикът се класира на най-предната позиция, за която му стига балът.

Когато в класирането има ученици с равен бал и с броя им се надхвърля максималният брой места в паралелката( т. е. състезават се за последното свободно място в тази паралелка) следва сравняване по следните показатели в този ред ( при равенство по даден показател се преминава към следващия):

1.      Сбор от резултатите от националното външно оценяване;

2.      Сбор от оценките от балообразуващите учебни предмети, превърнати по скала в точки в съответствие с ДОС за оценяването на резултатите от обучението на учениците;

3.      Средноаритметична оценка от оценките по учебните предмети, изучавани в VII клас в раздел А на учебния план - български език и литература, чужд език, математика, история и цивилизация, география и икономика, биология и здравно образование, физика и астрономия и химия и опазване на околната среда, от свидетелството за завършено основно образование, превърнати по скала в точки в съответствие с ДОС за оценяването на резултатите от обучението на учениците.

Ученици с еднакви показатели и след последния показател се приемат над утвърдения държавен план-прием и над нормативно установения максимален брой ученици в паралелка ( т. е. – надпланово).

Цялата необходима информация относно оценки, в т.ч. и от олимпиади и състезания, ще бъде отразена по служебен път преди да се пристъпи към балообразуване и класиране. Поради огромния обем информацията се прехвърля поетапно и е възможно все още да не е видима в момента на попълване на заявление за участие в първи етап на класиране. Това не е пречка за попълване и подаване на заявление. 


Втори етап 

След излизане на резултатите от първи етап на класиране, ако ученик е класиран на първо желание има две възможности: да се запише или да се откаже, т.е. да не се запише. 

Ученик, класиран на второ или последващо свое желание има три възможности: да се запише, да подаде заявление за участие във второ класиране или да не се запише. 

Заявлението за участие във втори етап на класиране се подава в училището, в което ученикът е класиран на първи етап. Не подават заявление тези ученици, които не са класирани никъде – те участват автоматично във втори етап. Ако подаде заявление за участие във втори етап на класиране, ученикът може да се класира на по-предно свое желание или на мястото си от първия етап на класиране. 

Желания не се пренареждат. 

Класираните ученици се записват в училището или губят мястото, на което са класирани. Нямат избор между мястото от първи етап и мястото от втори етап. В този смисъл мястото не се „пази“, но е гарантирано, че ученикът не може да бъде класиран на последващо желание.


 Трети етап 

В трети етап могат да участват ученици, които в електронната платформа имат статус „незаписан“, т.е. които до момента не са класирани и записани, както и тези, които се отпишат като изтеглят своите документи. 

Ако ученик е записан, независимо в коя област, няма как да подаде заявление. Подава се заявление като на първи етап. В заявлението могат да се впишат само паралелки, за които има обявени свободни места. Заявлението може да се подаде в училище-гнездо или през личния профил на ученика. При изтегляне на документи мястото на ученика не се запазва.


Четвърти етап 

Попълването на свободните места след трети етап на класиране е по график, утвърден от директора на приемащото училище и следва да се осъществи в периода от 04.08.2022 г. до 10.09.2022 г. Необходимата информация се получава от директорите на приемащите училища, където се извършват подаването на документи и класирането. 


Част от информацията е копирана от информационния файл, публикуван на страницата на РУО - София-град.